Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1178
121619

DRÄKT, Yves Saint Laurent, 1970-talets mitt.

800 - 1 000 SEK
76 - 95 EUR
87 - 109 USD
Hammer price
700 SEK
Bidding requires special pre approval.

Marinblå ylle med gräddvitt kantband. Dubeblknäppt kavaj med en vit respektive marinblå knapp samt utanpå bröstficka. Sidknäppt pennkjol med två infällda fickor samt dekorknappar. Bägge etikettmärkta: SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS". Enligt etikett fransk 38 (motsvarande dagens 36/38). Kavajens rygglängd 52, ärmlängd 43,5, bystvidd 88 cm. Kjolens midjevidd 66, längd 72 cm.

Visst slitage. Kjol med trasigt foder.