159
134981

GOLVURNOR, ett par, porslin. Qing dynastin 1800-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris

Svagt bukiga med uppdragen hals, utsvängd profilerad mynning. Drakvalpshänklar. Dekor i underglasyrblått och vitt av fågel på prunuskvist, trädpion samt trädgårdsklippa mot celadongrön fond. Höjd 43,5 cm.

Små kantnagg samt foten med tillverkningsdefekt och liten spricka.