Madeleine Pyk – en samling F769
332
138687

KRÄFTSERVIS, 14 delar, flintgods. Rörstrand 1920-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Bestående av 12 tallrikar samt 2 skålar. Dekor av röda kräftor i relief mot vit fond. Tallrikarnas diam 22, skålarnas 25, höjd 12,5 resp 13,5 cm.

Få nagg och ett fåtal tallrikar fläckade.