551
140791

Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Utropspris
18 000 SEK
1 710 EUR
1 950 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

"Kor vid skogstjärn"

Signerad Olof Arborelius. Duk 72,5 x 117 cm.

Proveniens

Generalkonsul Axel Th. Sandberg, Stockholm.

Nationalmuseum, Stockholm, "Olof Arborelius - Minnesutställning", 1943, kat nr 84.

Formgivare

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.