SNEDKLAFFSSEKRETÄR. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Svängd form. Två lådor. Lådinredning bakom profilerad skrivklaff. Bredd 96, djup 57, höjd 95 cm. Nyckel medföljer.
Delvis senare lås, kompletterad, fanerskador, fanerlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in