Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
17
146343

Axel Olson

(Sverige, 1899-1986)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Axel Olson
(Sverige, 1899-1986)

Sittande modell.

Signerad Ax. O och daterad Berlin 23. Blyerts 33,5 x 24 cm.

Formgivare

Axel Olson växte upp i en enkel sjömansfamilj i Halmstad. 1915 bildade han gruppen Gnistan tillsammans med brodern Erik Olson och kusinen Waldemar Lorentzon. På 1920-talet flyttar Olson till Berlin och blir elev hos Alexander Archipenko, en rysk skulptör och målare. Där kommer han i kontakt med avantgardet på kontinenten; Der Sturm, italiensk futurism, rysk konstruktivism och fransk kubism vilket influerade hans skapande. Olson tillhörde senare Halmstadgruppen där bland annat Stellan Mörner och Esaias Thorén var medlemmar. Han finns bland annat representerad i Nationalmuseums- och Moderna Museets samlingar. Olson är främst surrealistisk i sitt uttryck och skapade gärna fantasifulla figurkompositioner och landskap.