418
160735

SKÅP. Holland, 1700-talets slut.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
31 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Tvådelat, den övre delen med dörrpar, den nedre med tre lådor. Dekor av korintiska pilastrar, urnor, tandsnitt och rosettupphängda porträttmedaljonger. Bredd 186, djup 61, höjd 215 cm.

Fanerskador, sprickor, senare lås, en lös fot och list.