Madeleine Pyk – en samling F769
506
148725

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Förgylld och patinerad brons samt svart marmor. Skaft med de tre gracerna på triangulär fot. Svängda ljusarmar. Krönande flamma. Höjd 48,5 cm.

Smärre skador och lagningar. (2)