751
184456

BÅLSKÅL MED LOCK OCH SLEV, silver och glas, sent 1800-tal.

Utropspris
5 000 SEK
474 EUR
543 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Delvis förgylld. Rund skål med slipad dekor. Silverställning med dekor av medaljonger och bladdekor. Fotplatta med uppsvängda hänklar och fötter med maskaroner. Lock krönt med kerub ridande på lejon. Slev stämplad Lars Larsson, Stockholm 1876 (L.Larsson var även verksam i Göteborg). Höjd 33 cm.