792
81683

SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Vitmålad, svartmålad, förgylld och bronserad. Rektangulär spegel med krönande strålformation. Rektangulärt bord med stenimiterande målad skiva. Spegelns höjd 165, bredd 82, bordets bredd 78, djup 42, höjd 74,5 cm.

Lagning, en liten list saknas, omarbetad, troligen senare glas, smärre kompletteringar.