793
184600

VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
177 - 221 EUR
184 - 230 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Metallställning med glassidor i vitt, grönt och lila. Märkt: "CR Macintosh mod 234 n 0175". Höjd 52,5, bredd 19, längd 19 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Inköpt på Nordiska galleriet, Stockholm.