90
154169

SPEGEL, av Carl Corssar (Stockholm 1753-1827). Transition Rokoko/Gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön. Dekor av rocailler och draperihängen. Signerad CC. Höjd 68, bredd 29,5 cm.

Kompletterat krön, gamla men möjligen ej ursprungliga glas.