Arne Jones E1299
115
210068

YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Ek, fronten med reliefdekor av ansikte samt olika hushållsföremål, nederdel med inredning av två lådor och hyllplan bakom två dörrar, överdel med inredning av hyllplan bakom två dörrar. Höjd 174 cm, bredd 100 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage, fläckar, smärre repor.

Tilläggslista

En lådfront i underskåpet saknas; the front piece of one of the drawers in the lower part of the cabinet is missing.

Arkitekt Yngve Ekström (1913-1988) grundade år 1944 tillsammans med brodern Jerker och kollegan Sven Bertil Sjöqvist företaget ESE, omkring år 1961 ombildat till det mer internatioinella SWEDESE. Ekström är mest känd för sina sittmöbler Kurva, Lamino och Arka mfl. Lamino från år 1956 är en klassiker som röstats fram som 1900-talets mest bekväma fåtölj