Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
101. Franz Barwig d ä, Stående stenbock.
101. Franz Barwig d ä, Stående stenbock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. CARL MALMSTEN 
Matbord, 1940-50-tal.
103. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
104. Tommy Östmar, Utan titel.
104. Tommy Östmar, Utan titel.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
106. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
106. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
115. YNGVE EKSTRÖM
Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
115. YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
Klubbat pris 
23 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
121. BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.
121. BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
122. AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.
122. AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
123. TEKANNA.silver. London 1820-21.
123. TEKANNA.silver. London 1820-21.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
134. SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.
134. SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
135. HÄNGSMYCKE, Christina Zachrisson, Stockholm 1991.
135. HÄNGSMYCKE, Christina Zachrisson, Stockholm 1991.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
138. VINKYLARE, koppar. Barockstil.
138. VINKYLARE, koppar. Barockstil.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
139. FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.
139. FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
140. BARPALLAR. 4 st,  Fritz Hansen, Danmark 1982.
140. BARPALLAR. 4 st, Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
142. GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791.
142. GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
143. FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.
143. FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
146. ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
148. Torsten Andersson, Vårvindar.
148. Torsten Andersson, Vårvindar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning.
149. Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
153. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
153. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
154. BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.
154. BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
157. ZEBRASKINN.
157. ZEBRASKINN.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
162. Olle Bærtling, Xan.
162. Olle Bærtling, Xan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.
167. BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
175. RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.
175. RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
185. Louis Icart, Grapes.
185. Louis Icart, Grapes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
187. Stilleben med melon, druvor.
187. Stilleben med melon, druvor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
191. Maurice Estève, Utan titel.
191. Maurice Estève, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
192. Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.
192. Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
194. OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.
194. OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
197. KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.
197. KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK