161
205902

DRYCKESKANNA, okänd mästare (v. 1719-1750), Moskva 1737. Holländska import stämplar.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
86 000 SEK

Delvis förgylld. På tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Dekoren på livet samt den drivna lockplaketten senare. Höjd 19 cm.

Undertill senare graverat personnummer.