Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
306. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).
306. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. URNA, keramik. Song dynastin.
308. URNA, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
309. John Sten, Studie.
309. John Sten, Studie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
313. HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign.
313. HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
314. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001.
314. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
315. Helmer Osslund, Landskap med röda hus.
315. Helmer Osslund, Landskap med röda hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
318. Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.
318. Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
322. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
322. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
325. Einar Nerman, Julklappar.
325. Einar Nerman, Julklappar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
342. Suzan Etkin, Utan titel.
342. Suzan Etkin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
343. Jesus undervisar i templet.
343. Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
346. Vyer från Rom.
346. Vyer från Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
347. FAT, tenn, Anders Åkerman, Söderhamn (1772-1798).
347. FAT, tenn, Anders Åkerman, Söderhamn (1772-1798).
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
350. Flicka i röd skrud.
350. Flicka i röd skrud.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
352. Pastoralt landskap med ridande sällskap.
352. Pastoralt landskap med ridande sällskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
356. Lars Lerin, Vinter, skärjen.
356. Lars Lerin, Vinter, skärjen.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
361. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.
361. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
364. Lucas van Leyden, The dentist.
364. Lucas van Leyden, The dentist.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
365. SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.
365. SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
367. SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.
367. SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
370. KARAFF med PROPP samt MUGGAR,  ett par, glas. 1800-talets början.
370. KARAFF med PROPP samt MUGGAR, ett par, glas. 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
382. ÖRHÄNGEN, guldclips.
382. ÖRHÄNGEN, guldclips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
387. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
387. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
388. TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.
388. TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
393. KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.
393. KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
394. Gianpietro Zanotti Tillskriven, Dopscen.
394. Gianpietro Zanotti Tillskriven, Dopscen.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
397. Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.
397. Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
399. HÄNGSMYCKE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.01 ct, i form av hjärta.
399. HÄNGSMYCKE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.01 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
401. STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.
401. STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
402. Kjartan Slettemark, Blomma.
402. Kjartan Slettemark, Blomma.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK