Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
205. EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.
205. EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
208. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.
208. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
211. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
211. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
213. GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.
213. GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
214. GRÖTSKÅL med LOCK,  tenn, 1700/1800-tal.
214. GRÖTSKÅL med LOCK, tenn, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
218. SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.
218. SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
220. BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.
220. BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
226. ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.
226. ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
230. John Jon-And, "Skepp  hamn".
230. John Jon-And, "Skepp hamn".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
231. Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.
231. Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
232. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.
232. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
233. Edwin Hayes, Marin.
233. Edwin Hayes, Marin.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
238. BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.
238. BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
242. Sigrid Hjertén, Blommor.
242. Sigrid Hjertén, Blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
244. Paul Osipow, Utan titel.
244. Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
255. Anders Zorn, Kajuta.
255. Anders Zorn, Kajuta.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
257. Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.
257. Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
258. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
258. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.
260. RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
261. Gustav Rudberg, Marint motiv.
261. Gustav Rudberg, Marint motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. Lennart Rodhe, Utan titel.
262. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
264. Madonna della Misericordia.
264. Madonna della Misericordia.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
267. Skålande putti.
267. Skålande putti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
268. Ivan Ivarson, Flicka med luta.
268. Ivan Ivarson, Flicka med luta.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
270. SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland.
270. SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
273. Inseglingen till Hong Kong.
273. Inseglingen till Hong Kong.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
275. BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).
275. BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
279. STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).
279. STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
281. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85.
281. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
282. ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.
282. ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
283. FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.
283. FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
295. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
295. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
296. FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell. Signerad F.W.Odelmark.
296. FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell. Signerad F.W.Odelmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 SEK
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
302. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
302. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
304. FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.
304. FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK