248
206670

SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med skuren dekor av rocailler och blommor. Slipat glas. Ljusarm av mässing. Höjd 83 cm, bredd 61 cm.

Avkortad. Smärre dekorskador. Ev ej ursprunglig ljusarm.