Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
676. Porträtt av gosse.
676. Porträtt av gosse.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. CARL MALMSTEN 
Matbord, 1940-50-tal.
103. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
230. John Jon-And, "Skepp  hamn".
230. John Jon-And, "Skepp hamn".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
302. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
302. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
Klubbat pris 
1 230 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 3 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. Valdemar Nyström, Soldis.
580. Valdemar Nyström, Soldis.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
408. Arie van Hattem, Husarer.
408. Arie van Hattem, Husarer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
751. Olle Bærtling, Yak.
751. Olle Bærtling, Yak.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK