Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. Arie van Hattem, Husarer.
408. Arie van Hattem, Husarer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
418. Inge Schiöler, Orange blommor.
418. Inge Schiöler, Orange blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
420. FAT, tenn. 1600-tal.
420. FAT, tenn. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
422. Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.
422. Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
425. Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.
425. Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
432. ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.
432. ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
435. JOSEF FRANK 
Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
435. JOSEF FRANK Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
439. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.
439. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
443. John Sten, Studie.
443. John Sten, Studie.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. POLYPHON SPELDOSA,
444. POLYPHON SPELDOSA,
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
445. Axel Törneman, Skuggor.
445. Axel Törneman, Skuggor.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
448. Robert Motherwell, Utan titel.
448. Robert Motherwell, Utan titel.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
450. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
450. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
452. Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818).
452. Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
454. RING, tre navettslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
454. RING, tre navettslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
455. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
455. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
456. FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.
456. FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
457. Erik Olson, "Franskt landskap".
457. Erik Olson, "Franskt landskap".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
462. COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
462. COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
471. Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.
471. Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
474. GLASSKÖLJARE, ett par, 1800-tal.
474. GLASSKÖLJARE, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 SEK
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
477. Anders Udd, Parkering.
477. Anders Udd, Parkering.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
479. Donald Lipski, Cone.
479. Donald Lipski, Cone.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.
484. MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
491. IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71.
491. IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
493. ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.
493. ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. Anders Zorn, August Strindberg.
497. Anders Zorn, August Strindberg.
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
500. BORD, barock 1700-tal.
500. BORD, barock 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK