Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
611. FAT, porslin. Ming.
611. FAT, porslin. Ming.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
612. Albert Johansson, "Målning".
612. Albert Johansson, "Målning".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.
614. CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
616. KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812).
616. KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
619. LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.
619. LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
621. RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.
621. RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
625. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 
1 ct st.
625. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1 ct st.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
626. Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.
626. Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
628. Anders Zorn, De två.
628. Anders Zorn, De två.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
629. KAFTAN, Indien, 1900-talets början.
629. KAFTAN, Indien, 1900-talets början.
Klubbat pris 
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
630. FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i  Stockholm (1767-1806).
630. FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i Stockholm (1767-1806).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
631. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
631. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
632. Lars Lerin, Vinterlandskap.
632. Lars Lerin, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
636. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
636. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
637. SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.
637. SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
641. KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832.
641. KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
642. Helmut Newton, Sumo.
642. Helmut Newton, Sumo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
645. WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.
645. WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
651. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95.
651. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
656. AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.
656. AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
658. KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61).
658. KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
665. KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31).
665. KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
667. RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
667. RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
668. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.
668. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.
669. RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
672. ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter,  tot. 1.19 ct.
672. ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter, tot. 1.19 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
673. IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.
673. IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
675. SNUSHUNDAR,  2 st, 1800/1900-tal.
675. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
676. Porträtt av gosse.
676. Porträtt av gosse.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
679. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
679. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
680. FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.
680. FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
682. HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.
682. HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
685. Damporträtt.
685. Damporträtt.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
690. DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.
690. DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
694. Andrei Roiter, Utan titel.
694. Andrei Roiter, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
697. Lars Lerin, "Öde Hus".
697. Lars Lerin, "Öde Hus".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
698. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
701. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
702. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
702. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
704. RING, carréslipade rubiner.
704. RING, carréslipade rubiner.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
707. CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.
707. CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.
Klubbat pris 
3 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK