Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
508. Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.
508. Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
509. NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.
509. NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
512. RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.
512. RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
519. Axel Olson, "Groende jord".
519. Axel Olson, "Groende jord".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
521. Nils Fougstedt, Kleopatra.
521. Nils Fougstedt, Kleopatra.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
522. FRANCE & DAVERKOSEN
Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
522. FRANCE & DAVERKOSEN Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 3 000 SEK
524. ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor.
524. ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
526. Erik Olson, Ljusets tillbedjare.
526. Erik Olson, Ljusets tillbedjare.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
529. Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.
529. Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
534. Antik studie.
534. Antik studie.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
537. STEGE, 1900-talets början.
537. STEGE, 1900-talets början.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
538. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.
538. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
539. KOPPAR med FAT, ett par, emalj på koppar, Qing dynastin, 1700-tal.
539. KOPPAR med FAT, ett par, emalj på koppar, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
542. ROCK, Kina 1900-talets början.
542. ROCK, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
545. SCHATULL. Karl Johan.
545. SCHATULL. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
548. Helmer Osslund, Landskap.
548. Helmer Osslund, Landskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
550. KOLONN. Empirestil.
550. KOLONN. Empirestil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
552. Uno Vallman, Skog.
552. Uno Vallman, Skog.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
554. POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
554. POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
557. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
557. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
560. RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.
560. RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
562. LE CORBUSIER 
Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
562. LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
563. ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
563. ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
566. Lars Lerin, Utan titel.
566. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
Klubbat pris 
470 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
574. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
574. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
578. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.
578. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
579. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
579. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
580. Valdemar Nyström, Soldis.
580. Valdemar Nyström, Soldis.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
Klubbat pris 
1 230 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
588. Einar Nerman, Hovdam.
588. Einar Nerman, Hovdam.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
591. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.
591. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
594. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
594. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
597. Empire herre.
597. Empire herre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
599. Lowell Nesbitt, Three anemonies.
599. Lowell Nesbitt, Three anemonies.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
603. FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal.
603. FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
604. SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.
604. SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96.
605. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
606. Einar Jolin, Cairo.
606. Einar Jolin, Cairo.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK