544
194053

BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
6 200 SEK

Delvis förgylld. Kälad fot med svängda åsar. Dekor av vågband samt graverade rokokoornament och kartucher med graverade initialer MMS resp GMD. Höjd 22 cm.

Sliten förgyllning, repor.