311
178379

JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Underdelen med låda och ett par dörrar, hyllinredning, överdelen med hyllplan, vit- och grönlackerad, skiva och nyckelbricka av valnöt. Draghandtag av mässing. Längd 100 cm, djup, 50 cm, höjd 227 cm.

Slitage, repor.

Modellen formgiven år 1943, omarbetad 1960.