345
203898

MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Polykromt funkismönster med rutor, schatteringar, stiliserade träd och geometriska figurer.

Ställvis något slitage, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med smärre skador.