144
205555

EERO ARNIO, fåtölj, "Åskbollen", för Asko, Finland sannolikt 1960-70-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Orange glasfiberarmerad plast med orange tygklädsel, två lösa sittdynor, rund orangelackerad aluminiumfot. Höjd ca 130 cm.

Slitage, skador, retuscher.

Modellen formgiven år 1963-65.