92
208802

KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
222 - 266 EUR
231 - 278 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Blomstermåleri på front och sidor mot röd botten. Välvt lock. Längd 79, bredd 58, höjd 63 cm.

Slitage. Delvis senare bemålning. Nyckel saknas.