93
205820

KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Vitmålad, svängd genombruten rygg, balusterbricka med sk nyckelhål, skuren dekor av bla mussla, svängda armlän, stoppad sits, svängda framben med svarvat fotkryss.

Slitage, sprickor, lagningar.