1205
218387

CHANEL, dräkt, 1970-tal

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
177 - 221 EUR
184 - 230 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
CHANEL, dräkt, 1970-tal

Bestående av dräktjacka och kjol i rosa/beige ullbouclé. Enkelknäppt jacka med logoprydda pärlemorknappar. Två fickor framtill. Matelassefodrad med gräddvit siden samt klassiskt påsydd guldlänk i nederkant. Etikettmärkt "CHANEL". Rygglängd mitt bak 58, bröstvidd 90, midjevidd 84, armlängd 36 cm (motsvarar ung dagens 36/38). Kjol i omlottmodell med slits fram- samt baktill. Två dolda fickor, dragkedja bak. Matelassefodrad med gräddvit siden. Etikettmärkt: "CHANEL". Längd mitt bak 65, midjevidd 62, stussvidd 90 cm.

Slitage.

Tillhörande skärp samt blus med sjal medföljer.