100
218826

MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris

Så kallat hatchloumönster med vinröd botten, polykroma växtornament och bårder. Bred huvudbård med güls.

Ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor varav en med klister.