100
218826

MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
468 - 561 USD
Klubbat pris

Så kallat hatchloumönster med vinröd botten, polykroma växtornament och bårder. Bred huvudbård med güls.

Ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor varav en med klister.