134
218625

KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Gråmålad och delvis bronserad. Rundade kannelerade ben. Armlän. Dekor av bl.a. fleuroner och rosor.

Senare bemålning. Smärre sprickor. Slitage. Förstärkt undertill. Maskstungen.