169
221552

DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal.

Utropspris
2 000 SEK
177 EUR
184 USD
Klubbat pris
2 400 SEK

Damkäppen med tre snidade polykromt bemålade papegojhuvuden (89cm), käppen snidad i ett stycke med slingrande orm (92 cm) samt vandringsstaven med krycka i form av snidad simmande utter (snidad av Stickmaker Stan C. Randle) (128 cm).

Slitage.