200
221969

ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Mörkblått siden med rika broderier i guld och silver av drakar med brinnande pärlan bland moln, symboler, vågor och det heliga berget. Kantband med meandermönster.

Smärre fläckar och skador.