216
222181

SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Bronserad. Ljusarm av mässing. Rektangulär. Krön med bandrosett. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 64, bredd 41,5 cm.

Bakstycke saknas, skador, en ljuspipa senare.