229
95317

SKULPTUR, lergods. Höjd 17 cm på fast sockel. Akan, Elfenbenskusten, 1900-talets förra hälft.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

Huvud. Möjligen del av locket till ett kärl.

Spricka, nagg, skador.

Proveniens

Sotheby's 26 mars 1990 # 86.