Madeleine Pyk – en samling F769
427
223405

Jules Schyl

(Danmark/Sverige, 1893-1977)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris

Jules Schyl
(Danmark/Sverige, 1893-1977)

JULES SCHYL, olja på duk, sign.

"I hamnen". 46 x 40.

Smärre slitage.

Formgivare

Jules Schyl var målare, grafiker och tecknare. Han utbildades till teckningslärare 1914-17 vid Tekniska skolans högre konstindustriella skola i Stockholm. Efter studier i Köpenhamn knöts han som teckningslärare till Malmö yrkesskolor och han drev under 1920-talet även målarskola i Lund. Tillsammans med några skånska målare startade han konstnärsgruppen "De tolv" och bidrog till den skånska modernismens genombrott. Schyl företog genom åren studieresor till bl a Danmark, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien. Han hämtade ofta sina motiv i musikens och dansens värld men utökade senare sin motivkrets med landskap, stilleben och porträtt.