433
225684

FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Rund alrotsfanerad skiva med mässingskant. Tredelad balusterfot. Med Köpings hallstämpel. Signerad "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: No 1252". Diam 44, h 72.

Skivan med torksprickor, foten renoverad, slitage.