47
208503

Eduard Wiiralt

(Estland, 1898-1954)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20
Eduard Wiiralt
(Estland, 1898-1954)

"NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL)

Mjukgrundsetsning, signerad med bläck G Wiiralt samt daterad Vernis.mou 1934. 39,5 x 46,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad, ljusa fläckar.

Litteratur: Kangilaski 72.

Formgivare