541
220342

POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Förgylld, lock och cuppa med drivna bucklor, på vasformat ben och rund fot. Livet med graverad vapenkartusch och datering 1749. Höjd 23 cm, vikt 324 g.

Cuppans undre del senare.