Madeleine Pyk – en samling F769
541
220342

POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Förgylld, lock och cuppa med drivna bucklor, på vasformat ben och rund fot. Livet med graverad vapenkartusch och datering 1749. Höjd 23 cm, vikt 324 g.

Cuppans undre del senare.