217196

55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.

Dekor i grisaillefärger. Diam 23,5.

Förgyllningen något nött.

Följerätt
Nej
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK / 217 - 326 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

This scene is thought to depict Christ discovering His sleeping Disciples, but it is after a painting by Rubens in the Imperial Belvedere Palace in Vienna entitled 'Cimon finds Iphigenia with three Companions Sleeping under a Tree'.