217196

55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.

Dekor i grisaillefärger. Diam 23,5.

Förgyllningen något nött.

Följerätt
Nej
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK/217 - 326 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

This scene is thought to depict Christ discovering His sleeping Disciples, but it is after a painting by Rubens in the Imperial Belvedere Palace in Vienna entitled 'Cimon finds Iphigenia with three Companions Sleeping under a Tree'.