Madeleine Pyk – en samling F769
71
218077

ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 570 EUR
436 - 654 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Blått siden med rik polykrom dekor och guldtråd av drakar bland moln, vågor och det heliga berget. Kantband med mönster som ovan.

Ställvis något slitage, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Annie och Gustaf Wallenberg, Saltsjöbaden. Gustaf Wallenberg var svensk ambassadör i Kina och Japan 1905-12.