661
257160

FRANK USHER, cocktailklänning, 1970-tal.

Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
106 - 132 EUR
110 - 138 USD
Klubbat pris

Svart spets med svart underklänning i siden. Lång ärm avslutad med sidenband. Dragkedja i rygg. Enligt märkning storlek 14 (motsvarar ung dagens storlek 38). Etikettmärkt: "Frank Usher LONDON MADE IN ENGLAND", "Nordiska Kompaniet IMP. STOCKHOLM". Rygglängd mitt bak 90, bystvidd 84, ärmlängd 40 cm.

Obetydligt slitage.

Inköpt på NK Stockholm.