704
218535

RÈTY, tvådelad ensemble bestående av klänning och kappa, 1960/70-tal.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
3 400 SEK

Armlös klänning med brunt mockaliv och silverfärgade nitar samt medaljongmönstrad nederdel. Fodrad med rostfärgad siden. Dragkedja i rygg. Etikettmärkt: "Réty 54 Rue du Fg St Honoré PARIS 8e COUTURE". Rygglängd mitt bak 108, bystvidd 86, midjevidd 80 cm. Medaljongmönstrad kappa med krage samt muddar i fuskpäls. Tillhörande brunt mockaskärp med silvernitar. Fodrad med rostfärgat siden. Etikettmärkt: "Réty 54 Rue du Fg St Honoré PARIS 8e COUTURE". Rygglängd mitt bak 110, bystvidd 94, midjevidd 76 cm.

Obetydligt slitage. Kappa med trasigt foder i ena ärm.