705
224121

MÄRTHASKOLAN, klänning samt jacka, 1950/60-tal

Utropspris
1 000 SEK
88 EUR
92 USD
Klubbat pris
800 SEK
Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Mönstrad siden i blått och vitt. Kortärmad, v-ringad klänning med klockad kjol. Dragkedja i sidan. Fodrad upptill. Rygglängd mitt bak 98 cm, ärmlängd 7 cm, midjevidd 70 cm samt bystvidd 100 cm. Kort jacka med knytband i midjan samt knappar framtill. Kort ärm. Etikettmärkt "H.M. Drottningens Hovleverantör Märthaskolan boutique STOCKHOLM". Rygglängd mitt bak 50,5 cm, ärmlängd 18 cm, midjevidd 74 cm.

Smärre slitage