707
233224

NORDISKA KOMPANIET, dräkt bestående av klänning och jacka, 1960-tal.

Utropspris
800 - 1 000 SEK
71 - 88 EUR
74 - 92 USD
Klubbat pris
800 SEK

Ljust beige thaisiden. Rak enkelknäppt jacka med fickor framtill. Helfodrad med beige siden. Etikettmärkt: "ESPECIALLY MADE FOR nordiska kompaniet IMPORT". Enligt etikett storlek 38. Rygglängd mitt bak 57, bystvidd 92, ärmlängd 40 cm. Kortärmad klänning med dekorativ rosett samt fickor under bröstlinjen. Helfodrad med beige siden. Etikettmärkt: "ESPECIALLY MADE FOR nordiska kompaniet IMPORT". Enligt etikett storlek 38. Rygglängd mitt bak 91, bystvidd 86, höftvidd 96 cm.

Smärre slitage.