721
233711

HOVDRÄKT, 1920/30-tal.

Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
106 - 132 EUR
110 - 138 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
HOVDRÄKT, 1920/30-tal.

Svart sammet med släp. Kort puffärm med crèmevit tyll och siden. Vit spets runt hals samt ner på rygg. Knäppes i sidorna. Etikettmärkt: "A/B Augusta Lundin STOCKHOLM". Rygglängd 144 (ex släp), midjevidd 88, bystvidd 90 cm.

Slitage, fläckar, omarbetad

Ursprungligen har spetsen varit i dubbla varv runt urringningen.

Augusta Lundin dog 1919 och syskonbarnen som övertog bildade bolag och AB Augusta Lundin fanns mellan 1921 och 1939. Därefter fortsatte verksamheten fram till 1955 som Maison Augusta.