772
289393

LOUIS VUITTON, koffert, 1900/15

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Monogram canvas med läderskodda kanter. Träribbor på toppen och runt om, mässingsbeslag. Skinnhandtag. Mässingslås märkt "Patent 1 Rue Scribe PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON MADE IN FRANCE". Invändigt fodrad med beige bomull. Komplett med inredningslåda och spännremmar märkta "LOUIS VUITTON". Etikettmärkt "1. Rue Scribe PARIS Louis Vuitton LILLE 34. RUE FAIDHERBE NICE 4. JARDIN PUBLIC 149. NEW BOND ST. LONDON". Stämpelmärkt "168443". Kortsidorna stämplade "L H D". På locket målat med vit färg "HARRISON DULLES PHILADELPHIA USA". 90 x 55,5 x 53 cm.

Slitage.

Proveniens

Ursprunglig ägare Harrison Dulles, Philadelphia USA. The Dulles var en mycket inflytelserik familj inom amerikansk politik, spec genom John Foster Dulles (1888-1959) som tjänade som utrikesminister under President Eisenhower från 1953-1959.