Madeleine Pyk – en samling F769
506
345285

LOUIS VUITTON, koffert, sekelskiftet 1800/1900

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Monogram canvas med läderskodda kanter. Träribbor på toppen och runt om, mässingsbeslag samt med hjultrissor. Mässingslås märkt "Patent 1 Rue Scribe PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON MADE IN FRANCE" samt "021704". Märkt med ägarinitialer på kortsidorna "E.L.O". Invändigt fodrad med beige bomull. Komplett med inredningslådor och spännremmar märkta "LOUIS VUITTON". Etikettmärkt "1. Rue Scribe PARIS Louis Vuitton 149. NEW BOND ST. LONDON". Stämpelmärkt "153486". Längd 90, bredd 53, höjd 58 cm.

Smärre skador, slitage, trasiga spännremmar i läder (medföljer), fläckar invändigt.