284
394811

HERMÈS, resväska / koffert, tidigt 1900-tal.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Grovt linne med läderskodda hörn samt mässingslås märkta "HERMÈS PARIS" samt "B5". Spår av resetiketter. Inredd med två spännband i läder. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS 24 Rue St.Honore". 75 x 45 x 19,5 cm.

Handtag med skador. Krafigt slitage. Lukt.